Офiцiйний сайт WOT

Історія танків: Ferdinand 07.08.2012


Elefant - модернизированный Ferdinand20 квітня 1942 року Гітлеру були показані дослідні зразки важких танків, розроблені конструкторськими бюро «Хеншель» і «Порше». Вони справили непогане враження, і спочатку фюрер віддав розпорядження про серійне виробництво обох машин. Але потім в силу низки причин вирішено було зупинитися на проекті фірми «Хеншель». У цей же самий час з'явилася необхідність створення самохідного знаряддя під 88-мм гармату PaK 43 фірми «Рейнметалл». При цьому технічне завдання вимагало довести товщину лобової броні до 200 мм і задавало обмеження по масі для майбутньої машини - 65 тонн. Незатребувані шасі Порше вирішили використовувати в якості бази для нової самохідки.

 

«Фердинанды» в сборочном цеху


Роботи почалися в вересні 1942 року. Проектування вели спільно фірма «Порше» і берлінський завод «Алкетт». Через велику довжину гармати Порше вибрав для свого знаряддя схему із заднім розташуванням бойової рубки та розміщенням двигунів в середній частині машини. У зв'язку із заднім компонуванням бойового відділення існує думка про те, що шасі взагалі розгорнули задом наперед. Ця думка помилкова: і танк, і самохідка «дивилися» в одну сторону. Це можна зрозуміти хоча б з того, що провідне колесо, як у танка-прототипа Порше, так і у САУ, розташовувалося ззаду.

У лютому 1943 року Гітлер особисто присвоїв новому знаряддю ім'я «Фердинанд», віддавши данину поваги конструктору. 16 лютого 1943 заводи «Нібелунгеверкен» приступили до збірки дітища доктора Порше.

Ferdinand идет в бойБойова рубка самохідки представляла собою усічену чотиригранну піраміду. Матеріалом для неї служила цементована морська броня. Лобовий лист рубки відповідно до вимог технічного завдання мав товщину 200 мм. Лобова броня корпусу, спочатку мала всього 100-мм захист, посилювалася за допомогою ще одного листа такої ж товщини, який був закріплений за допомогою спеціальних болтів. На бортах і кормі броня була тонше - всього 80 мм. Ззаду рубки був обладнаний круглий люк, призначений для демонтажу пошкодженого знаряддя, завантаження боєкомплекту та евакуації екіпажу в екстрених випадках.

Амбразура для знаряддя в лобовому аркуші рубки прикривалася маскою грушоподібної форми. Скоро з'ясувалося, що конструкція маски була не дуже вдалою і при попаданні в неї дрібні осколки і бризки розпеченого металу проникали всередину машини. Щоб виключити цю небезпеку, на масках знарядь майже всіх «Фердинанд» закріпили броньований щиток квадратної форми.

Через те, що рубка розташовувалася в задній частині машини, а двигуни стояли посередині, екіпаж самохідки виявився розділеним. У рубці знаходилися командир, навідник і двоє заряджаючих, а в передній частині, у відділенні управління, розташовувалися механік-водій і радист. Відділення розділялися між собою металевими перегородками, так що зв'язок всередині танка здійснювалася за допомогою внутрішнього переговорного пристрою.

Товста броня і прекрасна гармата робили «Фердинанд» надзвичайно небезпечною машиною. Випущені ним снаряди гарантовано пробивали радянські танки з дистанції близько 1000 метрів. Радянським артилеристам і танкістам доводилося вести вогонь з куди менших дистанцій, тому що в іншому випадку німецький броньований монстр залишався невразливим.

Курская дуга. Недалеко от поселка Поныри

Однак не можна досягти ідеалу в усьому. Дітище Порше було дуже важким і не відрізнялося хорошою прохідністю і мобільністю. Перед кожним виходом «Фердинанда» на бойове завдання була потрібна ретельна розвідка маршруту.

Якщо ознайомитися з мемуарами та спогадами фронтовиків, то може здатися, що рахунок вироблених «Фердинанд» йшов на тисячі, і воювали вони по всій лінії фронту. У реальності було побудовано всього лише 90 машин, і єдине масоване їх застосування сталося на північному фасі Курської дуги в районі станції Понирі і селища Тепле в складі двох дивізіонів.


Там «Фердинанди» отримали своє бойове хрещення, і воно виявилося нелегким. Правда, треба відзначити, що броня зіграла свою роль, і найбільші втрати самохідки понесли на мінних полях. Тільки одна машина опинилася під концентрованим вогнем семи радянських танків і батареї 76-мм протитанкових гармат, але на ній знайшли всього одну пробоїну в борту біля ведучого колеса. Ще три «Фердинанда» були знищені пляшкою запальною суміші, гаубичним снарядом крупного калібру і попаданням авіаційної бомби відповідно.

З усієї радянської техніки, здатної ефективно протистояти «Фердинанд», виявилася лише СУ-152. Їм вдалося підбити за один бій чотири машини німців.

Ferdinand, уничтоженный на Курской дугеПісля Курської битви «Фердинанди» були відведені у Францію та Австрію для ремонту і модернізації. Одним з важливих доповнень до конструкції став кулемет, встановлений в кульовій установці на лобовій броні. Перш самохідка не мала зброї захисту від піхоти, і це могло виявитися фатальним в реальних бойових умовах. Крім кулемета, додали командирську башточку і повернули іншою стороною броньовий щиток на масці гармати, так що шви його стали дивитися назовні. Це спрощувало монтаж щитка. Боєкомплект гармати був збільшений до 55 пострілів. Після модернізації самохідка отримала нове ім'я - «Елефант». Однак до самого кінця війни її частіше називали більш звичним ім'ям «Фердинанд».

 

Советский командир около подбитого «Фердинанда»

Незважаючи на те, що на Східному фронті самохідних знарядь Порше воювало зовсім небагато, вони встигли породити справжню хвилю боязні «Фердинанд». Так могли назвати будь-яку німецьку самохідку, навіть ту, яка зовні нічим не нагадувала броньованого монстра. Крім того, за знищення «Фердинанда» покладався орден, в зв'язку з чим знайшлося чимало бажаючих приписати собі настільки гучну перемогу.

Спроба використати «Елефанти» в Італії в 1944 році виявилася провальною. Туди було надіслано 11 машин, але виявилося, що місцеві грунти зовсім не підходять для них. Самохідки грузли прямо під вогнем, і німці не мали навіть можливості їх евакуювати через постійний обстріл. Кілька машин були виведені з ладу американськими літаками. 6 серпня в Австрію на ремонт повернулося всього 3 самохідних гармати.


1 травня 1945 року два останні «Фердинанда» були захоплені радянськими і польськими солдатами в ході бою у площі Карла-Августа.

Обговорити матеріал ви можете тут.

Завантажити рендери даної машини у всіх дозволах можна тут.


джерело: worldoftanks.ru
ВгоруВгору

:: ВСI НОВИНИ ::Другий загальний тест оновлення 0.9.5

Шановні гравці!

В рамках загального тесту став доступний спеціальний клієнт World of Tanks версії 0.9.5_test2, який призначений тільки для гри на тестовому сервері.

Що нового у версії 0.9.5?

Особисті бойові завдання - нові завдання, за виконання яких гравці зможуть отримувати різні нагороди аж до унікальних високорівневих танків. Основні відмінності від існуючих бойових завдань - безстроковість виконання і можливість вибрати, яку саме задачу виконувати.
Нова британська техніка: танки і ПТ-САУ *.
Три нових карти: «Міттенгард», «Загублене Місто», «Зимовий Руінберг»